M41ST87WMX6TR Overview28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is where you'll find real time clocks.Time clock is packaged in the manner of Tape & Reel (TR).It is important to keep in mind that the supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~3.6V.An electrical real time clock of this type is called a Clock/Calendar.On the system board, this real time clock (RTC) is mounted in Surface Mount.A safe operation requires a temperature of -40°C~85°C at all times.When operating, electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer remains constant in the process.Transmission lines with 28 terminations have the characteristic impedance of their termination RTC modules.Its supply voltage is 3V.It has a total of 28 pins on it.There are a family M41ST associated wit h thare object.Keeping in mind that the supply voltage of this electrical digital time clock is 2.5V~3.6V is important.A real time analog clock's memory size is 128B, which is available for storing programs and data.In order for it to work properly, real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.In this case, the RTC module has a mounting type of Surface Mount.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 3/3.3V.The real time clock is equipped with 28 pins.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.
M41ST87WMX6TR Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 terminations
28 pin count
3/3.3V power supplies
M41ST87WMX6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M41ST87WMX6TR Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | M41ST |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Memory Size | 128B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Non-Volatile Memory | 160 B |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.5mA @ 2.7V~3.6V |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.6V |
| Information Access Method | I2C |
| Length | 17.96mm |
| Height Seated (Max) | 2.69mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |