![]()
Add to cart |
| Package / Case | QFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP-EP |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Product Depth (mm) | 2.5(mm) |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX3297 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Pin Count | 4 |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 52 mA |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Screening Level | INDUSTRIALC |
| Current - Modulation | 30mA |
| Product Length (mm) | 3.2(mm) |
| Product Height (mm) | 0.75(mm) |