NBXDBA017LNHTAG OverviewA 6-CLCC box encloses the digital timer. Set the programmable timer's frequency to 156.25MHz 312.5MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended that you mount your device using type Surface Mount.There is a voltage 2.97V~3.63V available on the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 78mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXDBA017. The timer clock contains 6 pins. The digital timer has a frequency tolerance value of 0.005%. The sum of the IC chip pins is 6 .
NBXDBA017LNHTAG FeaturesOperate frequency at 156.25MHz 312.5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
NBXDBA017LNHTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXDBA017LNHTAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Crystal |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 156.25MHz 312.5MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXDBA017 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Current | 78mA |
| Frequency Tolerance | 0.005% |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.9mm |
| Length | 7mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |