S-1410L30-K8T2U4 OverviewThe timer clock is enclosed in a packaging that is attached to the 8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width). It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Mounting type Surface Mount is recommended.It is possible to provide a voltage of 0.9V~6V by using the programmable timer.The type of chips can be divided into Watchdog Circuit. The operating temperature of this timer clock is -40°C~105°C TA. To keep the clock timer's supply current at 3.8μA. The S-1410 relates to the digital timer's series. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The number of the chip's terminations sums up to 8.
S-1410L30-K8T2U4 FeaturesPackage / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:3.8μA
S-1410L30-K8T2U4 ApplicationsThere are a lot of ABLIC U.S.A. Inc.
S-1410L30-K8T2U4 Programmable Timers & Oscillators applications.
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
“Heartbeat” Timers
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | S-1410 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Watchdog Circuit |
| Voltage - Supply | 0.9V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.9V |
| Number of Channels | 1 |
| Adjustable Threshold | NO |
| Current - Supply | 3.8μA |
| Length | 2.9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 2.8mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |