SI5351A-A-GTR OverviewClock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Clock PLL is embedded in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. Crystal is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 200MHz is the maximal value for normal operation. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. Clock generators should operate with the voltage supply of 1.71V~3.6V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. LVCMOS is designed for clock generator's output. This electronic component can be classified into Clock Generator. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 10 pins. This clock generator is a member of MultiSynth™ series. Clock PLL is configured with 3 output.
SI5351A-A-GTR FeaturesAvailable in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
SI5351A-A-GTR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5351A-A-GTR Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MultiSynth™ |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.6V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | SI5351 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |